Hakkında/About me

Aslında kim olduğumun bir önemi yok. Nerede nasıl olduğumun da . Heisenberg’in atomları gibi her an her yerde olabiliriz. Bu dünyaya kimliksiz geldik, bize üniforma giydirenlerin, bizi kalıba sokmaya çalışanların aksine kimliksiz yaşamaya devam edeceğiz. Ama bunları söylerken toplumsal gerçeklikten de kopmamak lazım. Aslında işin özü ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ da gizli.

Bu bloğu açmamın nedeni de uryan doğduğumuzun farkında olanlar ile olmayanlar arasındaki muazzam farkın verdiği yazma isteğiydi. Evet her istediğimizi her düşüncemizi paylaşacak insanlar bulamıyoruz. O zaman neden boş duvarlara haykırmayalım belki duyan olur, belki katılan olur belki de eleştiren olur diye.

İlgi görmek için, kaç ‘like’ aldım diye yazmak yerine bana yazdıklarım bir katkı sağlasın, fikir alışverişlerinde bulunayım, düşüncelerimi insanlar okusun eleştirsin, farklı bakış açıları kazanayım diye buradayım. Her gün aynı kalmamak için buradayım. Şu an aklımda ne bir tema ne bir süre ne de bir miktar var yazmak için. Sadece içimden geçeni yazmak için buradayım. Umarım çöp bir blog yerine gerçekten faydalı bir sayfa olur benim için.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

It doesn’t matter who I am or where I am. As Heisenberg’s atoms, we can be anywhere any moment. We all arrive this small planet without uniforms and personal identities and,. In spite of all those who try to categorise us under a certain form, uniform and flags, we will always continue living without personal identities just like we do now. When we are saying these, ofcourse we shouldn’t forget the reality. Our key is “peace at home, peace in the world”.

The reason I open this blog is the desire to write which is created by the huge difference between those who are aware and not aware of facelessness. It is true that we cannot always find people with whom we share our opinions and ideas. So why don’t we share them with space in case maybe someone hear or join or critise..

My aim is not to get ‘like’ or get attention.. I just would like to improve myself, my ideas.. I want people to read my posts and critise them so that I can gain new perspectives. I am here to not stay the same everyday, every second, unlike I would like change as possible as I can. What is the mening of time if I will stay the same with the same doctrines or opinions? Briefly, I don’t have any literal or ideational concerns.. I just want to write what I desire….

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s