Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Her ne kadar birçok savaş verilse de genlerinin ya da geleneklerinin hatırlayabileceği kadar geçmişte egemenlik savaşı vermedi bu topraklar. ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözünü sevseler de geçmişlerinde ‘millet’ olmak için değil, var olanı korumak için savaştılar. Hak, özgürlükler gibi ‘milletin hakimiyeti’ , ‘halkın egemenliği’ de bir lütuf olarak gökten indi. Kanlı devrimler olmadı, özgürlükler için, haklar için savaşılmadı.. Demokrasi için kan dökülmedi. Bunların her biri, “bir ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş cinayettir” diyen adam tarafından bir lütuf olarak sunuldu.

O adam “bağımsızlık benim kaderimdir” diyerek boyun eğmenin, diz çökmenin, etek öpmenin kader olmadığını, gelenek olmadığını gösterdi. Bunu sadece sözle ve tarih referansı ile değil, aynı şekilde otoriteye karşı savaşarak da gösterdi.

“Özgürlük olmayan ülkede ölüm, yıkılış vardır. Her ilerlemenin, kurtuluşun anası özgürlüktür.” diyerek kendisi gibi halkının da, toplumda ki, her bir bireyin de kaderci ve teslimiyetçi psikolojiden uzaklaşması gerektiğini tekrar tekrar vurguladı.

İplerin ‘millet’in eline verildiği gün bayram ilan edildi, egemenliğin ve özgürlüğün ne demek olduğunu unutmasınlar, hakimiyet için kan dökmek zorunda kalmasınlar diye. Aynı gün tüm dünya çocuklarına hediye edildi. Savaşlar yüzünden öksüz ve yetim kalan yavrular, yokluk içindeki muhtaç yavrular gibi, konfor içinde büyüyenler de özgürlüğün, egemenliğin değerini anlasınlar diye. Büyüdüklerinde teslim olan bireyler değil, haklarını sonuna kadar savunan, haklarının değerini bilen, gerektiğinde tepkisini ortaya koymaktan çekinmeyen bireyler olsunlar diye.

Ancak acı vermeden sunulduğu için olsa gerek, ne küçükler ne de büyükler anladı tüm bunların değerini. Kim bilir belki de bedel ödeme zamanı geliyordur. Belki bugünün küçükleri geçmiş küçükler kadar şanslı olmayacak, her geçen sene daha da zor kutladıkları bayramlarının bedelini, yarının büyükleri ve küçükleri olarak ödeyecektir.

C2p8pwzW8AEYFY3

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s