Milliyetçilik ve İnanç Üzerine

thought-provoking-paintings-pawel-kuczynski-feature-image-2İnanç ve milliyetçilik güzel duygulardır. Özellikle, karşınızdaki bunlara düşünmeden, sorgusuz sualsiz bağlıysa, bunlar bir nevi kırmızı çizgisiyse. Çünkü manipule etmek istediğiniz insan hakkında uzun uzun düşünmenize gerek yoktur. Ne seviyor, ne sevmiyor gibi bilgiler gereksizleşir. İki seçenekten biridir ya da her ikisidir. Zaman kaybettirmez. Bunları kullanarak:

Savaşlar başlatabilir, kişisel hırslar uğruna ölen insanlara, ardında kalanlara bir amaç için öldüklerini düşündürebilirsiniz. Çünkü kırmızı çizginin ötesine geçip, bilgisayar oyunu oynarcasına harcadıklarınızın ya da konforunuzun hesabını sormazlar. Büyük amaca hizmet eden kahramanlardır onlar, düşündüğünüz gibi önemsiz piyonlar değil.

Kocaman kıtaları köleleştirebilir, ama çok önemli olduklarını ya da çektikleri eziyetin sonunda ödüllendireleceklerini hissettirebilirsiniz.

Devletler yıkabilir, devletler kurabilirsiniz.

Zengin olabilirsiniz. Holdinglere, dünyanın her yerinde okullara, şirketlere sahip olabilir; gemiler, gemicikler, jet skiler alabilir her koyda, bir malikaneye de sahip olabilirsiniz.

Devletlerin başına geçebilirsiniz. Orada istediğinizi yapar, felaket bile getirseniz insanların takdirini toplayabilirsiniz. Sistem gereği işi muhalefet olan adamları bile üstün bir görev bilinciyle size hizmet ederken bulabilirsiniz.

Aynı şekilde sorunların üstünü de örtebilir, insanları fantazileriniz için ölecek ve bundan büyük keyif alacak duruma da getirebilir, en mantıksız hareketinizi bile sorgulamadan destekleyen milyonlara sahip olabilirsiniz.

Ya da hayatınızı çalışmak yerine sokakta yatarak, insanlardan para toplayarak da geçirebilirsiniz. Hem de ne geçirme. para veren insanların bile hayal edemeyeceği kadar lüks ve konforlu.

Yani güzel duygulardır. Hayatın her kademesinde, mekan ve zamandan bağımsız olarak kullanılabilir. Bilgi akışını ateşle de, güvercinle de,at üzerinde de sağlasanız; ya da tek bir tıkla saniyenin milyonda birinde de sağlasanız aynı etkinlikle kullanabileceğiniz duygulardır. Daha da güzeli eş zamanlı kullanımlardan, olumsuz örneklerden de etkilenmiz. Altın gibi işlenmesine bile gerek yoktur. Saf ve temiz bir şekilde iş görür.

alms-for-the-poor

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s