2016: Tarihte bir küçük leke

Tarih 2016’yı mikro ve makro kültürel çatışmaların hız kazandığı yıl olarak yazacak.

Kardeşin kardeşinden, komşunun komşusundan, hemşerinin hemşerisinden, doğunun batıdan, batının doğudan hoşnut olmadığı, tahammülün azaldığı, insanlığın unutulduğu, küresel sorunların arttığı,doğanın unutulduğu, barışın sözde kaldığı, hayvanların bile ızdırap çektiği,kültürler arası uçurumun büyüdüğü, populizmin dünyanın her tarafını sardığı, bir yıl olarak yazacak.

20.yüzyıl ve öncesinin siyasi bakış açısının duvara tosladığı artık çıkmaza girdiği ve yeni bir dünya için yeni bir bakış açısı geliştirilmesi gerektiğinin açık şekilde gözüktüğü yıl olarak yazacak.

2016 yılı nasıl bir gelecek istiyoruz dönüm noktası olarak tarihte yerini alacak. 2016 bundan yıllar sonra çocuklarımızın, torunlarımızın “hiç mi ders almadınız, hiç mi olacakları göremediniz” ya da “size minnettarız; çok zeki, çok ileri görüşlü ve barışçıl bir nesilmişsiniz” dediği yıl olarak kalacak.

İşte tam da bu yüzden, şikayet etmekten, suçlu aramaktan vazgeçip; önyargılarımızı, kişisel hırslarımızı bir kenara bırakıp tüm dünyanın aynı havayı soluduğunu hatırlamalıyız. En azından kendi çevremizi güzelleştirebiliriz. Olan bitenlerden ders alıp hem kendimiz için hem de daha iyi bir dünya için çalışabiliriz. Kim bilir belki küçük bir adım, her şeyi değiştirebilir!

f793eed871434eab6a77e439611486bf

photo source: cris-law

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s