Gelecek kaygısı ve umutsuzluk üzerine….

1933 yılında, çevresinde olan bitenden kaygı duyan, her geçen gün artan baskıyla daha da umutsuzluğa kapılan Münih’te yaşayan bir müzisyen, dönemin ünlü bilim adamı Einstein’a bir düşüncelerini paylaştığı bir mektup yazıyor. ( Einstein elinden geldiği kadarıyla kim olursa olsun kendisine gelen her mektubu yanıtlamaya çalışmıştır.)

Einstein da cevap olarak aşağıdaki cevabı veriyor. (Ünlü bir bilim adamı olmasına rağmen sonunda isim kullanmak yerine E. diye imzalamayı seçiyor.O dönemki baskıyı tahmin edin)

“Ben Belçika Akademisi kanalıyla yazdığınız kişiyim… Gazete okumayın, birkaç kafadar bulun ve eski dönemlerin eşsiz yazarlarını, Kant’ı, Goethe’yi, Lessing’i ve yabancı klasikleri okuyun ve Münih çevresinin olağanüstü doğasının tadını çıkarın. Sürekli olarak, diyelim ki, MArs’ta yabancı yaratıklar arasında yaşadığınızı düşünün ve bu yaratıkların yaptıklarıyla fazlaca ilgilenmeyi bırakın. Birkaç hayvanla dostluk kurun. O zaman yeniden neşenize kavuşacaksınız ve hiçbir şey sizi huzursuz edemeyecek. Diğerlerinden daha duyarlı ve soylu insanların sürekli yalnız olduklarını ve olmaları gerektiğini, buna karşılık da kendi ortamlarının lekesizliğinin tadını çıkarabileceklerini düşünün.

Sizi dostlukla selamlıyor ve içtenlikle elinizi sıkıyorum.

E.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s