Tümevarım

Bölünmek de ne var, marifet toplu durabilmekte, bir arada yaşayabilmekte.

Yalnız yaşayan bir adam düşünün, hayatı boyunca yanlız kalmış ve sonra topluma karışmak zorunda kalmış bir adam. Bu, köyden şehre inen bir adam da olabilir, hayatını yanlızlığa teslim etmiş bir adam da, tarzan da, ergenliği boyunca hiç kız arkadaşı olmamış ve üniversitede bulduğu ortamda uygunsuz davranan bir genç de olabilir ya da bilmediği bir şehre ülkeye yerleşip, sosyal ortam arayan biri de olabilir.

Örnekler çoğaltılabilir ama hepsinde görünen bir ortak bir nokta var; kendini soyutlamanın kolay olduğu. Ben böyleyim diyip, hiçbir sosyal ortama girmemek; ben böyleyim onlar öyle diyip kendini ve diğerlerini dışlamak çok kolay. Aynı şekilde dışarıdan bakıldığında ‘onlar’ demek, ‘garip’ demek, ‘diğerleri’ demek çok kolay değil mi? Peki tam tersi? Birlikte yaşayabilmek, onları kendine katabilmek, onları benimseyebilmek ve farklıllıklardan güzellikler bulmak? İşte sorun tam burada başlıyor. Çünkü birlikte yaşayabilmek, toplum olabilmek çaba istiyor.

Birbirinden alakası parçaların cep telefonu olabilmesi ya da otomobil olabilmesi gibi ya da bir bebeğin yürümeye başlaması gibi bir çaba. Önce ayağı keşfediyor bebek ama ayak tek başına bir işe yaramıyor. Ellerine bakıyor olmuyor. Dik durmaya çalışıyor ama tüm bedenini ayrı ayrı düşününce dengesini sağlayamıyor ve düşüyor. Ama vazgeçmiyor, ta ki tek bir vücut olana kadar. Daha önce keşfettiği farklı ve alakasız fonksiyonları refleks olarak kullanana kadar.. İşte o an artık farklılıklar gözüne batmıyor, düşünmüyor bile. Çünkü o farklılıklar hep birlikte çalışarak düzgün bir bütün ortaya çıkarıyor.

Toplum olmak da bunu gerektirir. Çaba gerektirir. Farklılıkları ortak bir doğruda toplayabilmeyi gerektirir. Farklı fonksiyonlardan bir bütün çıkarabilmeyi gerektirir ve her sağlam bütün, en küçük parçaların doğru işleviyle meydana gelir.

hatırlatma: “Yurtta sulh, cihanda sulh”

B.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s