Türkiye’den Notlar

Dışarıdan bakmak her zaman güzel. Evet çoğu şeyi göremiyorsun, aynı şekilde hissetmiyorsun ama çoğu görülemeyeni de yaşadığın farklı çevre, farklı insanlar, sayesinde görebiliyorsun. Ben de gözlemlemeyi, karşılaştırmayı çok seviyorum. Yanımda hep bir defterim olur not aldığım. Facebookta bir tane paylaşıyorsam orada 10 tane 20 tane vardır, farklı farklı konularda.

Bu seneki 4. çay ziyaretimde, uçakta şunu düşündüm; olumsuzlardan kaçıp olumluların peşinden gittiğimden dolayı hep eleştiriyorum, yazdıklarım hep olumsuz, bu sefer olumlu bir şeyler bulayım, olumluları not alayım. Tabii ki olumlu birçok şey buldum ama son 5 sene kıyaslamasında yine bir konu olumluları bastırdı.

Konu şu; Türkiye’deki mevcut yönetime teşekkür etmemiz gerektiği. Özellikle son 5 senedeki değişimden dolayı..

İlköğretim ve lise eğitiminde havada kalan konular vardı:

Saltanatın kaldırılması (saltanatın ne olduğu hayal edilemezdi),

tekke ve zaviyelerin kapatılması( belki de en çok havada kalan konuydu, söylenir geçilirdi ama önemi ve kapatılmaması durumunda neler olacağı tahmin edilemezdi),

laiklik ( din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gibi kısa, anlamsız ve yetersiz bir tanımla öğrendik. Ne anlama geldiğini hiç bilemedik)

Diğer bir konu, yıkılış dönemindeki farklı yorumlar ve insanların tepkisizliği (anlamak güçtü)

Bunlara ek olarak bir de ortadoğuyu anlamak konusunda da epey yol kattetmişiz

son olarak da dışarıdan bakışı ve bu bakışın yapılan hamlelerle 5 yıl gibi kısa bir sürede ne kadar değişebildiğini, 88 yılın imajının 5 yılda farklı boyutlara gelebildiğini de yaşayarak görebildik

Sonuç olarak bu uygulamalı eğitimden dolayı teşekkür etmeliyiz. Tarihi ve sosyal bilgileri uygulamalı hale getirebilmek herkesin yapabileceği, cesaret edebileceği bir iş değil.

B.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s