Tarihe Notlar

Dünyanın bir taraflarında, basit bir soruya cevap veremeyen ya da yabancı dil bilmeyen bir vekil, “böylesine cahil bir adam nasıl mecliste olur”, “bilgisizler tarafından yönetilmek istesem ben bile aday olurdum” şeklinde eleştiriliyor. Herhangi bir şekilde farklı makamlara gelmesi ise neredeyse imkansız. Neden? Çünkü o yerde eğitime güveniliyor, saygı duyuluyor ve eğitim için imkanlar sunuluyor.

Diğer tarafında ise eğitim üzerine kurulmuş bir ülke olmasına rağmen, geçmişinde eğitime öncelik verilmesine rağmen, zamanla eğitim parçalanıyor, düşmanmış gibi önce eğitimle savaşılıyor. Sadece bugün değil, yarın da yok ediliyor. Çünkü eğitimli bireyler tehdit olarak görülüyor. Eğitimin sadece adı kalıyor.

Temsilciler, yöneticiler ne kadar cahilse, ne kadar kaliteden, efendilikten, vizyondan uzaksa o kadar alkışlanıyor, halktan biri olarak görülüyor. Buna rağmen vizyondan hedeflerden bahsediliyor, çocukların yapmayacağı kıyaslamalar yapılıyor. Yetmiyor bir de düşük profil arayışına giriliyor sanki daha düşük bir profil mümkünmüş gibi.

B.

ignorance-is-bliss-andres-salvador

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s