Bahar Gelmiş

Baharın haberini alalı biraz olsa da marta güven olmaz. Hele Almanya gibi soğuk iklimlerde mart tam bir şeytan. Bir gün terletir bir gün kar altında dondurabilir. Ama dün mart kapıyı açtı tamamen. Bugün de güven verdi. Aylar sonra güneş parıldarken ısıtıyor da, insanların yüzünde de neşe var. Baharın en sevdiğim yanı da bu, Almanlar bile gülümsemek için sebep aramıyor.

Bahar sevincinin dışında bir de Paskalya sevinci vardı tabii. Boyanan yumurtalar, oyunlar ve çikolata …Aynı bizim yaz günlerine denk gelen Ramazan(Şeker) Bayramları gibi en güzel giysilerini giymiş sağa sola koşuşturuyordu. Arka bahçedeki yalnız banklar aylar sonra dostlarına kavuşmuşlardı. Onları en güzel şekilde ağırlıyor, çaktırmadan sohbetlerine, şakalarına, neşelerine ortak oluyorlardı.

Kışın verdiği tembellikten ya da umutların öldüğü dünyada renklenemeyecekleri düşüncesinden, acele etmiyorlardı yeşillerini giymeye. Hüzünlüydü ağaçlar. Tüm bu neşenin bir anda yok olduğunu, dünyanın bir taraflarında çikolata canavarlarının cansız bedenlerinin uzandığını, hayallerin öldüğünü, boğulduğunu gözünde canlandırabiliyor musun diyorlardı. Acaba göz yaşları çirkin olsa, koksa, kötü lekeler bıraksa; neşe gibi bulaşsa, hastalık gibi rahatsız etse, o savaşlar, pis fantaziler biter miydi diye soruyorlardı…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s