Bir Ezikçilik Hikayesi

Her zaman ezilen, X gezegeninde bir topluluk. Belli bir isimleri yok. O yüzden ben ezikçiler diyeceğim. Ama böyle dedim diye acımayın. Asıl acınması gerekenler onlar değil. Ezilmeyenler aslında. Ezmese de ezmiş gibi gösterilen, yapmadıklarıyla suçlananlar.

Neyse bu ezikçiler hiç başlarını kaldıraramışlar. Ne işçiler onlar kadar ezilmiş ne de emekçiler. Hep bu ezikçiler ezilmiş. Yönetilirken ezilmişler, yönetirken ezilmişler. Üstatları ezilmiş, hocaları ezilmiş, uzunları, kısaları, hainleri, esmerleri, sarışınları, şapkalıları, şapkasızları, delileri, üçkağıtçıları, zenginleri, fakirleri… hepsi ezilmiş.

Demişler ki bu iş böyle olmaz. Kendilerine önce nasıl ezildiklerini anlatan bir tarih yazmaya karar vermişler. Hemen delileri(Erasmus’un övdüğü, güler yüzlü, neşe kaynağı deliler değil), üstatları çağırmışlar ve yazmaya başlamışlar. Çok zor da olmamış. Çünkü önceden zaten benzer denemeler yapan üstatlar olmuş. Hele bir tanesi var ki, bunların kahramanı olmuş. Önceden alemlerden alemlere akarmış, kadına düşkünmüş, kumar en büyük zevkiymiş. Ama sonradan tüm bunlara doymuş olacak ki, tam tersine dönmüş. Başlamış giydirmeye. Nereye giydireceğini de iyi biliyormuş, rüzgarı almış arkasına. Dile olan hakimiyetinin de yardımıyla yıllar sonra kahraman olmuş, bu günleri görse gözleri yaşarırdı.

Neyse bu işi de bitirmişler. Bu işte yeni olduklarından ve çok fazla kaynak bulunmadığından ya da önceden uydurma bu kadar populer olamadığından; hepsi ağız birliği yapmış gibi hep aynı şeyleri söylemiş. Noktası virgülüne. Kendilerini de inandırmaya başlamışlar. Mesela bir dönemi öyle sahiplenmişler ki. Dünyayı titretmişler, herkes diz çökmüş. Çok büyüklermiş. Titretme, diz çöktürme kısmı kimlik buldukları eziklikten olsa gerek ama büyüklük kısmı doğruymuş. Zaten bu ellerini kuvvetlendirmiş. kendileri bile yazdıklarına inanmaya başlamış. O kadar inanmışlar ki ezilmedikleri sandıkları o dönem, en çok ezildikleri dönemmiş. Ama kime ne? Kendi yazdıklarına inanmışlar bir kere.

Yıllar geçmiş çok güçlenmişler. Tam ezilmedikleri düşünülürken, bu sefer de kandırılmaya başlamışlar. Herkes kandırmış bunları. Ee böyle arkadaşınız olsa ‘salak mısın ya da saf mısın’ dersiniz değil mi? Ama ezilmeyenler onu da yapamamış. Konuşan hemen suçlanmış, saldırgan olmuş, tahammülsüz olmuş hatta hain ve düşman olmuş. Diyorum ya asıl acınası olanlar ezilmeyenler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s