Hangi Ortadoğu?

Yok ya ne Ortadoğu ülkesi,

kadınlara ilk seçme seçilme hakkını biz verdik tamam mı? ama şimdi hem hakkı verene küfrediyoruz hem de kadınlar umrumuzda değil. Taciz, tecavüz son derece normal şeyler. O ayrı bir mesele. Üstünü örteriz olur biter.

İnsanlar düşünsün, kafayı kullansın, Kader diyip boyun eğmesin, elinden geleni yapsın, onu bunu anlamsızca suçlamasın diye devrimler yaptık.
Ama boyun eğmek karakterimizde var heralde hemen eski halimize döndük. Dedikoduyu sevdik. Batıyı suçladık ama ondan beslendik

Dedik ki bu insanlar madem dindar. Reformlar yapalım, okuduklarını anlasınlar, hacı, hoca, şeyh ne varsa kaldıralım ki özgür düşünsünler, etki altında kalmasınlar.
O da olmadı. gazetede makale bile okumayan adamdan fazlasını beklemek yanlışmış meğer.Deliyi tarihçi zannettiler, cahili hoca.

Dedik ki Türk milleti cesurdur gazı verelim.insanımız ülkesini ilgilendiren konularda tepkisini göstersin.
O da olmadı aksine egoyu büyütmüşüz. Dünya bizim etrafımızda dönüyor. Ama hepsi gelse bize birşey yapamaz.

Dedik ki Türk milleti çalışkandır diyelim ki. Çalışsınlar. Belli mi olur belki bir Almanya, Japonya oluruz. O da olmadı.Oturduğumuz yerden dünyaya kafa tutar olduk.

Dedik ki Türk milleti zekidir. İnsanlar burnunun dibinde olana bari tepkisini gösterir ama o da olmadı. Başkentte patlayan bir bombanın tesiri üç günmüş. O da kimin öldüğüne bağlı. Barış demek de suç olmuş, akademisyenler terörist, futbolcular kahraman olmuş.

Bunlar olmazsa dedik bir de andımızı, gençliğe hitabeyi her gün görsünler.. Belki okurlar. 12 sene içinde illa ki düşünürler. O da olmadı. Ne doğru olduk. Ne sevdik ne de saydık..Bu kavramlar bizden uzak biz nefret etmeyi, suçlamayı tercih ettik. Memleketin halini ise başka memleket sanıyoruz heralde ki dikkate bile almıyoruz. .

Kısacası dostum, biz sandığın gibi bir ortadoğu ülkesi değiliz. Moderniz modern. Hem müslümanız hem de batılıyız. Bu yüzden çekememezlik etme. Bu zaten sizin karakteriniz de var. Bak iphonelarımız da var hem de Kuran uygulamalı, bmwye de bineriz, boğazda yemeğimizi de yeriz. Hani o alamadığınız boğazda. Bilim mi, o da var merak etme. Koralımız var aslanlar gibi, aman ha anlatma kimseye çok gizli proje. O kadar gizli ki ne gören var ne kullanan. Özgürlük mü? En alası bizde. İnsanlar özgür, basın özgür, eğitim özgür. Biliyor musun yönetimle aynı fikirdeysen en özgür sensin. Yukarıda anlatıklarım mı? O da senaryodan ibaretti. Yok öyle birşey. Sence mümkün mü?

B.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s