gelecekten bir not

Birkaç ayda bir bombalar patlıyordu, her gün üçer beşer şehit haberleri, onlarca yaralı.. İnsanlar birbibinden nefret ediyordu..Otuz yıllık savaş en çetin halini alıyordu, karşılıklı tehditler, inatlaşmalar ve ölen onlarcası, belki de yüzlerce.. Herkesle düşman olmayı başarmıştık, hemen dibimizde büyük bir savaş vardı ve yavaş yavaş bizi de içine çekiyordu..Çok da anlamazdık esasında neler olup bittiğini.. Tek yapabildiğimiz asalım, keselim, öldürelimdi.. O da klavye başında…Doğa katliamı, çevre, kadına şiddet gibi toplumsal ve küresel sorunlar ise bizden çok çok uzaktaydı.

Elimizde iki şey vardı.. Birisi abartarak övündüğümüz tarih ve inanılmaz bir ego diğeri de futbol..

Yıllarca tahrip edilen kurumlara, etiğe, yanlışlara sesimizi çıkarmamıştık. Bize dokunmuyordu çünkü… Belki dedim olay futbola gelirse, bazı şeylerin farkına varırız. Aslında bir iki kere de umutlandım. İnsanlar tepki göstermeye başlamıştı. Ama sonra baktım ki olay sadece fanatizmdi.

Konu futbol olunca her şey değişiyordu. Ağızlar bozuluyor, tavırlar ciddileşiyor, sanki toplum içinde aşağılanmış gibi hırçınlaşıyorduk. Evde, okulda, işte, sokakta, hiçbir yerde haksızlıklara ses çıkarmazken futbol olunca akan sular duruyordu.

Belki herhangi bir sanata, müziğe ilgimiz olmamasından, hobi denen şeyi kavrayamamızdan, boş zaman değerlendirmeyi bilmemektendi; belki de başarısız hayatlarımızın acısını çıkarıyorduk..Ne de olsa bizden bağımsız başarılarla övünmek en sevdiğimiz işti.

Yıllar böyle gelip geçti. Biz gözümüzü kulağımızı kapatıp birbirimizi yerken, birileri de oturduğumuz toprakları yedi. Gözümüzü açtığımız da ise elimizde hiçbir şey kalmamıştı. Önemsemediğimiz sorunlar bizi yok etmişti. Bir kısmımız kaçıp kurtuldu ama herkes o kadar şanslı değildi. Bir kısmımız da yolda öldü… Bize bir şey olmaz diyorduk ama oldu işte. Bu sefer bir kurtarıcı da gelmedi.

Ama bizim takım şampiyon oldu, onu gördük ya! İşte o bize yeter…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s